Mentális egészség és a fiatal sportoló
A sport pozitív és negatív pszichológiai és érzelmi hatással van a fiatalok mentális egészségére. A serdülő éveket sok változás és stressz kíséri, ami nehezíti mind a tanulmányaikban, mind a sporttevékenységeikben való helytállásukat.
A sportoló kamaszok leggyakoribb nehézségei
- önbizalom hiány
- kurdarctól való félelem
- stressz, szorongás, indulatosság
- koncentrációs zavarok
- megfelelési-, teljesítmény-, és egyéb kényszerek
- kapcsolati problémák
- kedvetlenség, hangulatzavar
- szülői nyomás negatív hatása
Célom a fentiek feloldásán kívül, elérni minden tanítványomnál, hogy érezze jól magát sporttevékenység közben. Legyen számára egy életen át örömforrás a sport.
Személyre szabott online coaching program
utánpótlás sportolóknak
Milyen hatással van a sportcoaching az ifjúsági sportolókra?
- Több lesz a sikerélménye
- Javul a teljesítménye
- Visszatér az öröm a sportéletébe
- Megnő az önbizalma, magabiztossá válik
- Megszűnnek a félelmei, gátlásai
- Képes lesz kezelni a stresszt, a feszültséget, indulatokat
- Motiválttá, agilissá válik
- Figyelmesebb, koncentráltabb lesz, megtanul összpontosítani
- Ki tudja zárni a zavaró tényezőket
- Kontroll alatt tudja tartani az érzelmeit (indulatok, agresszió, apátia)
Milyen eszközöket / módszereket használok?
A gyerekek életkorához igazítom a foglalkozásokat. A kisebbekkel játékos keretek között dolgozom. Használok képeket, kártyákat, online kreatív eszközöket. Szeretem a szimbólumokat és a karakter építést. Gyakran alkalmazok képzeletgyakorlatokat.
A módszereim segítik a megértést és a gyerekek képzeletvilágához igazodnak. Legfőbb módszerem a Tranzakció Analízis, melynek én-állapot modellje számos tanítványom fejlődéséhez járult hozzá az elmúlt években.
Milyen elvek mentén dolgozom?
Az egymással versenyzést támogatom az egymás ellen versenyzéssel szemben. Ez szemléletbeli különbség. A gyerekeket önmaguk és a környezetük elfogadására kondicionálom. Nyílt, őszinte és önzetlen kommunikációt alkalmazok.
Mit gondolok a stresszről?
Az egészséges mértékű nyomás elengedhetetlen a teljesítmény javításához és az önbizalom növeléséhez. Ez igaz a tanulásra is, hiszen a komfortzónából ki kell tudni lépni a fejlődéshez. Ha azonban a stressz túllépi a gyerek számára kezelhető szintet, az az általános fizikai és érzelmi jólétét kockáztatja. Ezért nem a stressz ellen, hanem a stresszel dolgozunk. Azaz megtanulják felpörgetni vagy lenyugtatni magukat, mikor mire van szükség.
“A mentális felkészülés során rájöttem, hogy nemcsak valamiben segít, hanem óriási többletet ad.”
Gyurta Dániel
Szülők mondták:
„A fiam újra önmagára talált. Úgy focizik, mint a foglalkozások előtt soha, pedig már akkor is tehetségesnek tartották. Hálás köszönet!” Zsolt
„Bozó hányt a stressztől a kapuban. Nem tudott szabadulni a rá nehezedő tehertől. A coaching vérbeli kapussá változtatta. Teljesen megváltozott a hozzáállása. Most már örömmel megy fel a pályára.” Zsuzsa
„Csillagnak evészavara lett a mértéktelen diétától, amit a szertorna megkövetelt tőle, vagy inkább ő követelt meg magától. A sportcoaching segítségével változott az énképe és a testtudata. Azóta a kedve is sokkal jobb, megszűntek a hangulatingadozásai. Stabil lett és egészséges. Sorra nyeri a versenyeit. Öröm rá nézni!” Magdi
„Pipa félénk, visszahúzódó volt a pályán és a csapattársai között is. A képességei sokkal jobbak voltak, mint amit meccseken mutatott meg magából. A sportcoaching segítségével magabiztos, önbizalommal telt, tudatos és agilis gyereket látok a jégen. Harcos jéghokis vált belőle. Büszke vagyok rá.” Péter